CELTIC WOMAN

Celtic Woman je originálna írska hudobná skupina, skladajúca sa od začiatku svojej existencie z 3-4 sólových speváčok, huslistky a podporného 4-8 členného zboru, dvoch bubeníkov a nieloľko ďalších hudobníkov, hrajúcich na široký sortiment nástrojov – klavír, rôzne druhy gitár, flauty, írske gajdy a ďalšie. Pre účely natáčania Live DVD je zvykom, že sa jednorázovo využíva symfonický orchester a väčší zbor.

Projekt Celtic Woman vznikol v roku 2004. Myšlienka sa zrodila v hlave Sharon Browne, riaditeľky prevažne tanečného zoskupenia Riverdance, kde niektoré zo zakladajúcich členiek tiež spievali. Hudobnému vedúcemu Riverdance, skladateľovi a dirigentovi Davidovi Downesovi, sa myšlienka zapáčila, pozval 4 vysoko talentované írske speváčky a jedinečnú huslistku a vytvoril program koncertu s 20 piesnami vrátane kompletného hudobného aranžmá. Pôvodne sa malo jednať o jediný koncert zacielený najmä na klientelu v USA a slúžiaci tak okrem iného k zvýšeniu rozpočtu lokálnych televíznych staníc, ktoré budú koncert na prianie divákov vysielať. Kombináciou rôznych faktorou bola však táto show natoľko úspešná, že bolo vydané CD aj DVD, následne skupina vyrazila na live tour a po 10 rokoch stále existuje, vydala dvojciferný počet albumov a každoročne usporadúva niekoľkomesačnú koncertnú šnúru. Skupina Celtic Woman predala viac ako 7 miliónov albumov a koncertovala okrem USA aj v Japonsku, južnej Afrike a Európe.

Repertoár skupiny sa skladá jednak z tradičných írskych piesní, veľakrát vyše 100 rokov starých, ďalej potom zo skladieb z Broadway alebo Disney filmov, z hitov populárnej hudby posledných niekoľkých desaťročí a v neposlednom rade tiež z vianočných piesní, sólových vystúpení huslistky a z piesní vlastnej tvorby Davida Downesa, ktorý koniec koncov všetkým skladbám, ktoré skupina hrá, dáva nový a jedinečný inštrumentálny obal, ktorý u takmer akehokoľvek typu piesne dáva poznať írske korene skupiny. Po celý čas existencie Celtic Woman je kladený dôraz na možnosť prejavenia jednotlivých talentov značným podielom sólových vystúpení doplnených o hromadne spievané skladby, ktorých krása spočíva najmä v pestrých harmóniach jednotlivých hlasov.

 

2015 ShowTime