Cyndi Lauper

Cyndi Lauper, je úspešná americká speváčka, skladateľka a herečka. Úspech mala hlavne v 80. rokoch 20. storočia po vydaní debutového albumu She’s So Unusual, ktorý vznikol v spolupráci s členami kapely Hooters. Je vôbec prvým umelcom, ktorého 4 single z jednej platne figurovali do piateho miesta hitparádového rebríčka Top Five. Má hlasový rozsah až 4 oktávy.

V roku 1984 dostala cenu Grammy – Best New Artist. Vydala 11 albumov, sedem kompilácií, jedno Extended Play, tri videoalbumy a viac ako 40 singlov, do roku 2009 predala viac ako 60 miliónov platní po celom svete. Jej piesne sú často používané ako soundtracky vo filmoch, doteraz ich bolo použitých v 75 filmoch. Zahrala si aj 18 filmoch, ktoré natáča až doteraz. Objavila sa aj v úspešnom seriáli Kosti.

V roku 1983 vydala obrovský hit “GIRLS JUST WANNA HAVE FUN”. Ihneď sa stal jednotkou v hudobných rebríčkoch a doteraz je radený ako jeden z najväčších hitov celkovo. Táto pieseň doteraz nemôže chýbať na každej oldies párty, bola použitá v množstve filmov a seriáloch, reklamách. Pravidelne vychádzajú ďalšie a ďalšie cover verzie tejto piesne. Jeden z tých novších je aj podanie v podobe duetu Nicki Minaj a Katy Perry.
Videoklip k pesničke získal cenu MTV Video Music Award.

Čo sa týka originálu ten vznikol v roku 1979. Napísal ho americký spevák Robert Hazard. Táto pieseň mu neprišla nijako výnimočná a dokonca sa oficiálne ani nikdy neobjavila na žiadnom jeho albume. Celý svet mu však môže ďakovať za to, že pieseň pustil do sveta aspoň ako demo a práve vďaka tomu sa po troch rokoch stal z tejto demo verzie naozaj obrovský hit.

Podpísala zmluvu s nahrávacou spoločnosťou Portrait Rec., ktorá jej vydala prvý sólový album She’s So Unusual. Ten bol veľmi úspešný, získal niekoľko platinových a zlatých platní v rôznych krajinách. Hlavne vďaka hitom Girls Just Want To Have Fun (1. miesto americkej aj anglickej hitparády) a Time After Time (vrchol v USA). Tým sa začala jej stabilná profesionálna spevácka kariéra.
Úspešný bol aj jej album True Colors (1986) s hitom Change Of Heart a True Colors. Dôležitou stránkou kariéry Cyndi Lauper sú aj výrazné videoklipy. Na prelomu 80. a 90. rokov sa začína venovať tiež hereckej dráhe.

Pre hviezdu 80. rokov 20. storočia sú však typické aj výstredné outfity, výrazné líčenie a extravagantné účesy. A hoci umelkyňa už dávno nie je mladica, svojho šialeného imidžu sa vzdať nemieni. Za svoju kariéru získala dvakrát cenu Grammy, jednu Emmy a Tony. Je známa svojou podporou ľudských práv. Okrem Grammy vlastní tiež prestížnu divadelnú cenu Tony za muzikál „Kinky Boots“ (2013), ktorého je autorom. Album so skladbou z muzikálu získalo v roku 2014 sošku Grammy. V rámci svojej organizácie True Colors Fund poriada Cyndi veľa charitatívnych koncertov a každý rok prezentuje nové projekty.

Skladba „Time After Time“ má viac ako 100 cover verzii a bola umiestnená na 22 mieste rebríčka Rolling Stone’s 100 Best Songs of the Past 25 Years (100 najlepších skladieb posledných 25 rokov) a na 19 mieste VH1’s 100 Greatest Songs of the 80s (100 najväčších skladieb 80 rokov).

2015 ShowTime