OMD

Orchestral Manoeuvres in the Dark

je britská new wave skupina, ktorú v roku 1978 založili Andy McCluskey (vokály, basová gitara) a Paul Humphreys (klávesy, vokály), obaja pôvodom z polostrovu Wirral v Anglicku. Kým sa neustále vyhýbali statusu popových hviezd, v Anglicku sa v rokoch 1978 až 1980 vytvorila ich fanúšikovská skupina. Popularitu si však získali v roku 1980, keď vydali hit „Enola Gay“ (Enola Gay je prezývka amerického bombardéra B-29 Superfortress, ktorý zhodil na Hirošimu atómovú bombu), ktorý bol úspešný naprieč celou Európou a rozhodne dodnes patrí k tomu najlepšiemu, co v syntezátorovom pope vzniklo a dá sa povedať, že OMD tou dobou písali históriu podobne ako Depeche Mode. Najslávnejší a najúspešnejší rok kapela zažila v roku 1981, kedy vydala album Architecture & Morality. Tri single z tohoto albumu zasiahli do britskej Top Ten a hit Maid of Orleans, ktorý navezoval na predchádzajúci singel Joan of Arc, sa dá počuť v rádiách dodnes. Táto pesnička bola na rozdiel od hitu Enola Gay pomalá a úžasný chorálový spev bol doprevádzaný nádhernými melódiami syntezátora a skvelým rytmickým podkladom. Skupina bola tiež úspešná vďaka ich experimentálnym nahrávkam, pričom produkovali hudbou s väčšou intelektuálnou hĺbkou ako ostatné skupiny v tom čase.

V druhej polovici 80 rokov začal pokles predaja ich platní aj priazne kritiky. Napriek tomu zostala kapela stále populárna. V roku 1989 kapelu opustil Paul Humphreys spolu s ďalšími členmi Martinom Cooperom a Malcolmom Holmesom. McClusky nahral v roku 1991 sólo album Sugar Tax, ktoré obsahovalo niekoľko hitov (Sailing On The Seven Seas, Pandora’s Box a Call My Name) a znamenalo pre skupinu v Británii komerčnú renesanciu. V roku 1996 prestala byť v klíme nastávajúceho britpopu elektronická hudba populárna a Andy Mccluskey následne kapelu rozpustil.

McCluskey potom sformoval populárnu popovú skupinu Atomic Kitten a spolupracoval na niekoľko ich singlov, vrátane ich hitu „Whole Again“. Kapela sa znovu dala dohromady až v roku 2006, kedy tiež začali pracovať na novom materiáli. Takto fungujú dodnes, vydali 11 štúdiových albumov a po celom svete predali viac ako 40 miliónov nosičov.

Skupina dokonca navštívila v čase tuhého socializmu ČSSR, v roku 1983. Dôvodom bola túžba oboch pánov vidieť továrne Tesly. Boli navštíviť tri závody – Přelouč, Pardubice a Litovel. Zážitky z návštevy boli potom spracované v skladbe Tesla Girls. Málo sa tiež vie o tom, že na konci tejto návštevy zahrala kapela koncert pre selektované publikum v komunistickom rekreačnom zariadení na Orlíku. Všetko vyšlo najavo až po roku 1989, aj vďaka rozhovoru OMD s britskou hudobnou televíziou VH1.

1. septembra vydáva kapela po 4 rokoch nový album The Punishment of Luxury.

Najväčšie hity OMD: Sailing on a Seven Seas, Enola Gay, Maid of Orleans, Pandora’s Box, So in Love, We Love You, Dreaming, Electricity, Walking on the Milky Way…

2015 ShowTime