Playing for Change

Playing For Change je multimediálny hudobný projekt, ktorý sa zrodil v roku 2002 a snaží sa dať dohromady hudobníkov z celého sveta. Playing For Change tiež vytvoril samostatnú neziskovú organizáciu s názvom Nadácia Playing For Change, ktorá stavia hudobné školy pre deti na celom svete. Sila myšlienky, ľudský hlas a hudba – keď sa spoja do jedného celku, môžu dobyť a zmeniť svet. Tak ako aj fantastický projekt „Playing For Change – Song Around the World“, ktorý predchádzala obyčajná myšlienka, či presvedčenie, že mier a zmeny sú možné prostredníctvom hudby.

Nositeľ ceny Grammy, producent a hudobník Mark Johnson a jeho team Playing for Change cestoval po svete celé desaťročie s jediným cieľom: prepojiť svet pomocou hudby. Ich ambiciózna cesta začala v postapartheidovej Južnej Afrike, cez Blízky s Stredný Východ, do Himalájí a ďalej okolo sveta. S využitím najnovšej mobilnej nahrávacej technológie nahrali viac ako 100 hudobníkov, často vonku, v parkoch, na promenádach, v uliciach, takže na albume sa stretnú napríklad Omagh Community Youth Choir spievajúci „Love Rescue Me“, napísaná U2 a Bobom Dylanom, spolu s americkým pouličným hudobníkom Rogerom Ridley či Grandpa Elliott s Clarencem Bekkerem z Holandska so súbormi z Ruska, Španielska, Venezuely, Francúzska či Brazílie vedľa hudobníkov z Konga, Izraela, Indie, Zimbabwe, Ghany a ďalších krajín. Obyčajná hudba, ktorú spievajú obyčajní ľudia, lebo im to spievanie robí radosť. A oni svojim spievaním robia život vo svojom okolí aspoň trošku krajší.

Videoklip k známemu hitu Stand By Me od Ben E. Kinga, ktorý prespievali spoločne s pouličnými hudobníkmi a dokonca domorodcami, má na Youtube viac ako 106 mil. zhliadnutí. Kúzlo tohto videoklipu spočíva v tom, že aj keď sa jednotliví hudobníci nikdy navzájom nevideli, cez hudbu hovoria rovnakým jazykom, vytvorili spoločne nádherné hudobné dielo s ešte krajšou myšlienkou pre každého z nás.

„Pieseň, ktorá cestuje po svete, aby ho urobila krajším.“

Cely projekt je postavený na princípe, že muzikanti z rôznych krajín a svetadielov za pomoci na seba postupne vrstvených stop hrajú jednu pesničku a výsledok je jedna veľká „svetová kapela“. Hrajú svetovo známe songy ako Redemption Song a One Love od Boba Marleyho, Imagine Johna Lennona či Gimmy Shelter od Roling Stones. V klipoch sa objavujú hudobníci „z ľudu“ aj hviezdy ako Bono, Manu Chao, Keith Richards, slávny bluesmani Taj Mahal a Keb´mo´, simpatické je, keď otcovu pesničku spieva Stephen Marley. Kurióznych a pritom silných hudobných zážitkov je tu nespočetne veľa, sitara a tabla v reggea sú iba jedna z nich. Ten pocit, že hudba možno predsa môže spojovať národy je všadeprítomná.

Kapela PFC teraz cestuje po svete a rozširuje posolstvo lásky a nádeje všade prítomnému publiku.

2015 ShowTime